Elbert Tuganov 100, retrospektiiv

Programm on pühendatud Eesti animatsioonimeistri Elbert Tuganovi 100. sünniaastapäevaks
Programm on ühenduslink ajaloo ja tänapäeva vahel, tutvustades meie noortele kunagise animatsiooni suurkuju pärandit, mille peal kasvasid ülesse mitmete aastakümnete lapsed.

Täpsemat tutvustust Elbert Tuganovi kohta saad lugeda siit: https://www.efis.ee/et/inimesed/id/3520/bibliograafia. Elbert oli oma ala teerajaja omas valdkonnas. Meie toome tänavu teieni osa tema töödest, et saaksite aimu, milles maestro pärand seisneb. Retrospektiiv koosneb sedapuhku 5 animatsioonist, pikkuseks kokku ca 77minutit. Filme esitlev Tallinnfilm/EFI.

"Peetrikese unenägu", pikkus 18:26, tootmisaasta 1957


Sünopsis: Ühel hommikul leiab Peetrike, et ta on maailmas täiesti üksi. Ta hakkab vallatusi tegema ja satub pööraste tempude tõttu väga täbarasse olukorda. Viimaks selgub, et see kõik oli üksnes halb unenägu.

"Ott Kosmoses", pikkus 20:43, tootmisaasta 1962
Sünopsis:  Üleannetu poiss Ott, kes veedab oma koolitunde laiseldes ja sodides, satub startivasse kosmoselaeva ja lendab maailmaruumi. Nii algavad põnevad ja isegi hädaohtlikud seiklused, mille jooksul Ott kogeb ammutuntud tõde: ilma koolitarkuseta elus läbi ei saa.

"Hiirejaht", pikkus 10:10, tootmisaasta 1965
Sünopsis: Hiiri pole näha ja kassid jäävad magama. Salamahti tulevad hiired, seovad laisad kassid sabapidi hiirelõksu külge ja teevad nõnda lustaka sõidu.

"Aatomik", pikkus 9:18, tootmisaasta 1970
Sünopsis: Kaasaegne muinasjutt Teadlasest, kes arendab välja tuumaenergia - tillukese aatomipoisi Aatomiku näol. Väike Aatomik õpib oma vägevat jõudu inimeste heaks kasutama. Alul juhtub head tehes ka äpardusi ja Teadlasel tuleb taastada kontroll ülemeeliku aatomipoisi üle.

"Krõll", pikkus 16:30, tootmisaasta 1972
Sünopsis:  Kaasaegne muinaslugu räägib laste fantaasiamaailmas elutsevast lahutamatust tegelasest, koerusloomast Krõllist. Ühel päeval saabub muidu vikside laste hulka väike pahandusetegija ja nüüd pole ulakustel enam otsa ega äärt. Krõll kipub nii väikeste kui suurte sisse, toob kaasa palju naeru ja kihinat, aga ka lõhutud nõusid ja pahandusi. Kui täiskasvanud Krõlli minema peletavad, jäävad lapsed täitsa haigeks. Krõllipuuduse vastu aitab aga ainult üks rohi – Krõll! Põhineb Ellen Niidu lastelool.
Eelmine
Joonisfilmi ja nukufilmi värsked animatsioonipärlid ehk "kuldne viisik aastast 2019"
Järgmine
Heino Pars 95, retrospektiivID 1 ja 2