Riho Unt on animaator, (teatri)kunstnik, õpetaja ja organisatsiooni juht. Undi teoste loetelus on üle 21 animatsiooni ning ta on teinud mängufilmidele ja draamateatritele kunstnikutöid ja lavakujundusi.

Unt on töötanud pikka aega Tallinnfilmis ja Nukufilmis. 1980. aastatel lõi ta üksikuid joonisfilme, hiljem jäi aga truuks ümarnukutehnikale. Tema tuntumaid töid on “Kapsapea” triloogia (“Kapsapea” 1993, “Tagasi Euroopasse” 1997, “Saamueli internet” 2000), mis jutustab jäärapäise taluperemehe Saamuel Pliuhkami seiklustest. 

1982. kuni 1991. aastani oli Unt stuudio Tallinnfilm režissöör ja kunstnik, alates 1991. aastast on ta AS Nukufilmi režissöör ja kunstnik. Lisaks oli Unt aastaid Eesti Kunstiakadeemias dotsent, stsenograafia ja animatsiooni osakonna õppejõud ning paljude noorte animaatorite juhendaja.

"Kapsapea" eest pälvis Unt 1993. aastal Kultuurifondi aastapreemia ja 1994. aastal riikliku kultuuripreemia. Lisaks on ta võitnud auhindu paljudel filmifestivalidel. 2001. aastal anti talle Valgetähe V klassi teenetemärk.

Tänavusel PPAFFil teeme läbilõike Riho Undi animatsioonidest ja toome publikuni kolmest erinevast perioodist kolm ühetunnist animaprogrammi.

              I programm: 2005-2015

1. Põhjakonn

Eesti (Nukufilm), 2007, 13'

Sünopsis: Noormees päästab Põrguneitsit ära kasutades maailma, kuid hiljem näinud, et see ei muuda suhtumises suurt midagi, hukutab selle taas.


2. Lili

Eesti (Nukufilm), 2008, 13'

Sünopsis: M
ürsulehtrisse aheldatud, surmavalt haavatud noorsõdur ja kari sõjas räsida saanud näljaseid rotte üritavad leida lahendust küsimusele “Kes on Lili Marleen?”, kas mälestuspilt esimesest armastusest või esimesest vahekorrast oma igapäevast leiba teeniva prostituudiga. Lili Marleen pole vaid kauge kangelanna laulust. Igal sõdurpoisil on oma Lili, olgu tema esimene kooliaegne armastus, rindeprostituut, või pelgalt pettekujutelm. Ent alati, mis ka ei juhtuks, ootab ta oma sõdurit kasarmu ees laterna all.3. Vennad Karusüdamed
Eesti (Nukufilm), 2005, 18'

Sünopsis: Filmi kangelasteks on vene kunstniku Ivan Shiskini kultusmaalilt “Hommik männimetsas” pärit kolm karupoega. Kaotanud kunstnikust ema, satuvad vennakesed Henry, Vincent ja August kõigi loojate unelmatelinna Pariisi. Kõik katsed kunstnikena elatist teenida karupoegadel ebaõnnestuvad. Nende impressionistlikud “soperdused” ei leia tunnustust. Maskeerituna tsirkuselõvideks seiklevad karupojad tagasi Venemaale, et üles leida karuema pärandus.

4. Isand 

Eesti (Nukufilm), 2015, värviline, 18'

Sünopsis: Koer Popi ja pärdik Huhuu ootavad koju oma isandat, kes ühel päeval lihtsalt enam ei tule. Sellest päevast algab nende ühine elu. Popi, olles ise küll targem ja tugevam, alistub ahvi tujudele sümboliseerides seega kuulekust ja allaheitlikust. Huhuu on jälle sümboliks liiderlikkusele ning rumalusele.
Friedebert Tuglase novelli “Popi ja Huhuu” ainetel.

II programm: 1987-1993


1. Sõda

Koostöös Hardi Volmeriga
Eesti (Nukufilm/Tallinnfilm), 1987, 15'
Animatsiooni esilinastus 19. detsembril 1987 Tallinnas

Sünopsis:  Filmi kangelane on vesiveskis elutsev nahkhiir, kes võitleb rottide ja varestega oma vabaduse eest. See on sõda ebavõrdsete vastaste vahel, milles peale jääb kavalus, tarkus ja osavus. Kusagil, veskist väljaspool käib veel üks sõda...


2. Kevadine kärbes

Koostöös Hardi Volmeriga
Eesti (Nukufilm), 1986, 9' 19''

Sünopsis: 
Anton Hansen Tammsaare miniatuuri "Kärbes, prussakas ja ämblik" ainetel loodud mõistulugu käsitleb eetikaküsimusi inimsuhetes.


3. Kapsapea

Koostöös Hardi Volmeriga
Eesti (Nukufilm/Tallinnfilm), 1986, 29'

Sünopsis: 
Rahvakirjanik Oskar Lutsu populaarsete näidendite "Kapsapea" ja "Kalevi kojutulek" ainetel loodud paroodia, kus lisaks teada-tuntud tegelastele on saunanaise kapsapea himustajad nii Ameerikast, Hiinast kui ka  Venemaalt. Ehtfilmilike tagaajamiste ja muude seikluste taustal leiab aset samavõrd ehtfilmilik noorte love-story
*Film laiale auditooriumile.

III programm: 1998-2002

1. Primavera


Koostöös Hardi Volmeriga
Eesti (Nukufilm), 1998, 9'

Sünopsis:  “Primavera“ on kolmemõõtmeline, nn teleskoopsüsteemis töötavate nukkudega kogupere film, mis püüab visuaalselt tinglike kujundite abil edasi anda looduse mitmekesisust, toitumisahelat ja erinevate elusorganismide paljunemisvariante. Armastusfilm, milles on tunda “inetu pardipoja“ muinasjutu motiive. Kogu film on serveeritud liblikavastse silme läbi.2. Hing sees 

Eesti (Nukufilm), 2002, 18'

Sünopsis: Anton Hansen Tammsaare jutustuse "Elavad nukud" ainetel. Animatsioonitehnikasse viidud mõtisklus hinge olemusest, vaadatuna läbi laste mõttemaailma. Filmi "Hing sees" peategelaseks on alles lastetoas mängiv pisike Poiss, kes igatseb endale niisuguseid mängusõdureid, kes oskaksid surra nagu päriselt - silmad kinni.

Filmile loovad kontrasti karikeeritud lastetüübid, kes räägivad asjadest, millede nimel valmis tegema kõik, et oma mänguasjadele hing "sisse puhuda". Eesmärgi saavutamisel on Poiss järjekindel ja jonnakas. Mängu tõsidusest pole tal aimugi.3. Saamueli Internet


Eesti (Nukufilm), 2000, 28'

Sünopsis:  "Kapsapea" triloogia kolmandas osas satub jäärapäine Eesti taluperemees Saamuel Pliuhkam koos oma ustava ja nutika kaaslase, roosa pôrsaga kogemata Internetti, kus neid ootab ees palju seiklusi ja vôitlusi. Ka Bill Gatesi endaga.