Rao Heidmets (1956) lõpetas 1981. aastal Tallinna Tehnikaülikooli energeetika teaduskonna. Ülikoolipäevil osales Kunstiinstituudi rühmituses “PäraTrustFilm” undeground filmide tegemisel. Kohe pärast ülikooli lõpetamist muutis ta elukutset ja asus tööle stuudiosse "Tallinnfilm".

Paljud Heidmetsa filmid on pälvinud rahvusvahelist tunnustust, nende seas: "Papa Carlo Teater" — Grand Prix Portugalis; "Elutuba" — Golden Kentaur Peterburis; "Kaasasündinud kohustused" — Grand Prix Ottavas ja Grand Prix Fredrikstadis. Heidmets on Eesti Kino Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Rao Heidmetsa retrospektiiv koosneb kahest programmist ning toob publikuni 13 animatsiooni.


I programm

1. Prohveti sünd

Eesti (Nukufilm), 2011, 13'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Inimene on oma ettekujutuse ori. See on pikk ja keeruline tee leidmaks sellest väljapääsu ja eeldab head mälu.

2. Papa Carlo Teater

Eesti, 1988, värviline, 9'
Tehnika: ümarnukk 

Sünopsis: Totalitaarne ühiskond hävitab end ise, ületades varem vôi hiljem rahva takuvuse piirid ja siis tallatakse üle “Papa Carlode” tee vabaduse usteni.


3. Pärlimees

Eesti (Nukufilm), 2006, 12'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Tark rahvajuht suudab oma kultuuri hoida pikalt puutumata, kuid geenivahetuse vastu ei saa temagi.

4. Noblesse Oblige

Eesti (Nukufilm), 1989, värviline, 10'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Eksperimentaalne nukufilm “NOBLESSE OBLIGE” põhineb nuku- ja mängufilmi väljendusvahendite – inimsuuruste nukkude ja elavate näitlejate – konseptuaalselt põhjendatud sümbioosil. Reaalsuse-irreaalsuse piiril olevast filmimaterjalist organiseeritakse pildis ja helis, varieeruvaid kordusi kasutades arengupotsensiaalita maailma kujundit. Selle maailma monotoonsust, illusoorsust, tühjust paljastavad avali-formaalsed, seega funktsioonitud maskid. Näiliselt avar piiratud ruum rõhutatud egoismile rajatud elu vaimuvaesust, välist suursugusust, mis kasvab üldistuseks Euroopa jõuetusest, põhustunud tsivilisatsioonist.


5. Kaelkirjak

Eesti (Nukufilm), 1986, värviline, 8' 30''
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Loomaaias on üksainuke loom – kaelkirjak. Keegi peale väikese tüdruku ei käi teda vaatamas. Külastajate meelitamiseks tellib loomaaia direktor reklaamkaelkirjaku. Siis aga selgub, et inimesed vaimustuvad hoopis tehiskaelkirjakust mitte elavast loomast. Algab üldine “kaelkirjakubuum”.
Filmis naeruvääristatakse “massikultuurile” omast vaimustumist mitte tôelisest ja elavast, vaid järeletehtust ja tehislikust.


6. Elutuba

Eesti (Nukufilm), 1993, b&w, 9' 50''
Tehnika: piksillatsioon

Sünopsis: Sürrealistlik nägemus lapsemaailmast. Vanematel ei jätku tütre jaoks aega, vanaisa on aga igale asjale kriidiga kindla koha põrandale maha märkinud. See on mehaaniliste kordumiste maailm, monotoonne ja arengupotentsiaalita. Tüdruk joonistab selle asemele oma kriipsujukude maailma, kus leiab lõpuks tõelise ja loomuliku lapsepõlve.


7. Kaasasündinud kohustused

Eesti (Nukufilm), 2008, 10'
Tehnika: nukufilm, piksillatsioon

Sünopsis: Lühidalt peaks film olema meie lähituleviku kunstiline käsitlus. Näeme kuidas meedia mängib üha suuremat rolli ühiskondliku elu korralduses. Kuidas üha täpsemaid tulemusi saadakse arvamusuuringutes. Kuidas üha kiiremini suudavad ülisuured kompaniid laia tarbija soovidele vastu tulla ja ennast selle järgi muuta. Selle kõige tulemuseks on labane ja jõhker “moodne maailm”.


II programm

1. Instinkt


Eesti (Nukufilm), 2003, värviline, 10'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Film sellest, mis juhtub siis, kui looming väljub looja kontrolli alt ja hakkab omatahtsi toimima.
Soovitan lugu tähelepanelikult jälgida igal kloonijal, tehisintellekti loojal ja muidu targal inimesel.


2. Tuvitädi

Eesti (Nukufilm), 1983, värviline, 8'
Tehnika: lamenukk

Sünopsis: Muinasjutt lastele, mida kannab mõte headuse kõikevõitvast jõust.3. Konkistador


Eesti (Nukufilm), 2005, värviline, 1'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Kõige vanem õigus on tugevama õigus.4. Saladuslik armuke / Enigmatical Love


Eesti (Nukufilm), 2003, värviline, 1'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Tavapärane armulugu.5. Elulood


Eesti, 2007, värviline, 28'
Tehnika: joonisfilm6. Päkapikupuu


Eesti (Nukufilm), 1991, värviline, 10'
Tehnika: ümarnukk

Sünopsis: Jõulude eel ärkab unest omalaadne päkapikkude maailm. Lumivalged päkapikud valmistavad lumest ja jääst kingitusi. Töö käigus muutuvad päkapikud ise värvilisteks – nende maailm saab ilu ja olemasolu mõtte.