Unistades animatsioonimaailma paremikuga 


Lissaboni Animafilmifestival MONSTRA sai alguse 2000. aastal eesmärgiga tuua publikuni maailmatasemel animatsioone nii ekraanidel kui ka mujal. Seetõttu näitab Monstra festival nii animatsiooniprogramme kui ka korraldab näitusi, vestlusi ja kaadritaguseid seansse, tänu millele tutvub publik eri animatsioonidega enne nende linastumist.

Igal aastal korraldatakse töötube ja meistriklasse nii lastele, täiskasvanutele, uudishimulikele, fännidele kui ka professionaalidele. Seeläbi avaneb võimalus dialoogiks väga erinevate taustadega kunstnike vahel, mille tulemusena sünnivad liikuvatel piltidel põhinevad transdistsiplinaarsed kunstiteosed. Viimase 15. aasta jooksul on Monstra kasvanud oma esialgsest haardest laiemaks, luues ja edendades suhteid animatsiooni vallas nii Portugali suurlinnas Lissabonis kui ka üle maailma.

Eelnevat meeles pidades hoiame pidevalt oma programme värskeina ning see on saanud lahutamatuks osaks meie kasvamisel, uute nurgakivide tugevdamisel ja arendamisel. Me segame, me õrritame – nii tehes õpime pidevalt enda kohta midagi uut ja liigume aina edasi.

Monstra ja Monstrinha (animatsioonifestival lastele) tegutsevad üheaegselt nii loovkeskusena kui ka õppimispaigana festivali-külastajatele, ekspertidele ja õpetajatele.

Igal festivalil otsime uusi väljakutseid, visioone ja disainereid, et õrritada nii enda kui ka teie meeli. Me avastame uusi maailmaid ja kostitame oma publikut lugude, dramaturgia ja aistingutega illustreeritud ekraanidel.
Kui “Mehed on oma unistuste suurused”, nagu portugali poeet Fernando Pessoa eeldas, siis ilmselt Monstra suurendab järk-järgult meie unistuste ulatust.

Avasta kõike seda ja veel palju enamat 3.–13. märtsini 2016. Ja tunne ennast vabalt… Lissabonis koos Monstraga.

Fernando Galrito
MONSTRA kunstiline juht


* * *

Lissaboni Animafilmifestivalil MONSTRA on au esitleda kahte protugali animatsiooniprogrammi Priit Pärna Animafilmifestivalil. 

MONSTRA on oma kahes programmis keskendunud kõige olulisematele animaatoritele Portugalis, nagu Regina Pessoa, Pedro Serrazina, David Doutel ja Vasco Sá, ning toob publikuni kaks erinevat hetke nende autorite loomingus – esimesed ja viimased filmid.

 

I programm:

1.     História do Gato e da Lua / Story Of the Cat And the Moon / Lugu kassist ja kuust

Portugal, 1995, B&W, 5´35”

Rež: Pedro Serrazina
Tehnika: joonistused paberil

Sünopsis: Luuletus. Lugu, mis on tehtud vaikusest ja kaassüüst. Valgus ja varjud, öö veetlus, kuu kui kirg… See on lugu nendest, kes püüdsid unistuse teoks teha, kassi lugu ja kuu.


2.     Clandestino / Stowaway / Laevakargaja

Portugal/Kanada, 2000, värviline, 7´32

Rež: Abi Feijó
Tehnika: Liivaanimatsioon

Sünopsis: Külmal ja süngel jõuluõhtul sünges ja unevangis sadamas maabub väsinud kaubalaev, mille sügavas kaisus peidab ennast laevakargaja. Laevapere-liikmed lahkuvad laevalt ja lähevad eri suundades. Pärast öö saabumist püüab laevakargaja mööda köit alla libisedes kuivale maale saada, kuid tunneb ühtäkki halvavat hirmu.

Liivaanimatsiooni tehnikas “Laevakargaja” on adaptsioon portugali kirjaniku José Rodrigues Miguéisi samanimelisest teosest. Läbinisti melanhoolne, ent kujundiküllane ja rikkaliku tekstuuriga kujundlikkus teeb sellest animatsioonist ühe mehe kõige piinarikkama võitluse vabaduse nimel.

3.     Com uma Sombra na Alma / With A Shadow In the Soul

Portugal, 2005, värviline, 10´

Rež: Fernando Galrito, João Ramos
Tehnika: rotoskoop, joonistus paberil, siluett, 2D- ja 3D-arvutidisain

Sünopsis: Temake läheb, tema järgneb temakesele. Mis sellel tunnil toimub? Ta on segaduses. Mälestused teistest tulemitest ja kohtumistest meenuvat talle. Ta leiab selle. Tagakiusamine jätkub, järjest suurem kannatus. 


4.     28

Portugal, 2010, värviline, 4´05”
Rež: José Xavier

Sünopsis: Animeeritud poeem, mis on inspireeritud suure portugali poeedi, Fernando Pessoa ja tema heteronüümide luulest ja tegelastest.5.     Sapateiro / The Shoemaker / Kingsepp

Portugal/Hispaania, 2011, värviline, 12´

Rež: David Doutel, Vasco Sá
Tehnika: söejoonistus

Sünopsis: Kingsepp, kes on mähitud oma elu mälestustesse ja oma töö nõuetesse, kogeb oma eksistentsis otsustavat hetke. Me saadame teda läbi tohutupika päeva, mis määrab tema tuleviku. 


6.     Abraço do Vento / Wind’s Embrace / Tuule embus

Portugal, 2004, värviline, 2´34”

Rež: José Miguel Ribeiro
Tehnika: joonistus ja maalimine paberil, savi

Sünopsis: Maailmas, kus raud ja maa segunevad, luues ootamatuid linnu, lennutab tuul lehti elule lõputus taassünniringis. See ongi tuule embus.

7.     Carrotrope

Portugal, 2013, värviline, 8´

Rež: Paulo D´Alva
Tehnika: 2D-animatsioon

Sünopsis: Carrotrope on uus optiline mänguasi. See esindab elu tsüklilisi liikumisi. Samal ajal üks mees joob ning aeg möödub kiirusel 24 kaadrit sekundis.


8.     Sem querer / Unintended / Kavatsemata

Portugal, 2011, värviline, 8´50”

Rež: João Fazenda, João Paulo Cotrim

Sünopsis: Noor naine saab postkaardi, millel tunneb ära foto, mida tema isa tutvustas talle lapsepõlves elu õppetunnina. Ta otsustab minna muuseumisse, et temaga nii mitu korda ja nii kaua kohtuda, kuni ekraan kaob. Oli see banaalne vargus või kirg?

 

9.     História Trágica com Final Feliz / Tragic Story With Happy Ending / Õnneliku lõpuga traagiline lugu

Portugal/Prantsusmaa/Kanada, 2005, värviline, 7´46”

Rež: Regina Pessoa
Tehnika: maalimine ja nikeramine kipsplaadil

Sünopsis: Mõned inimesed on erinevad, vastu oma tahtmist. Kõik, mida nad soovivad, on olla teistega võrdne ning sulanduda oivaliselt massi. Leidub inimesi, kes püüavad terve elu seda saavutada, eitades või varjates enda erinevust. Teised aga eeldavad seda, töötavad end üles ning leiavad teiste lähedal koha… nende südameis.II programm:

1.     Olhos do Farol / The Eyes Of the Lighthouse / Majaka silmad

Portugal-Holland, 2010, värviline, 15'

Rež: Pedro Serrazina
Tehnika: joonistatud tegelased reaalsete/eluliste kaadrite ja maalitud tekstuuride taustal

Sünopsis: Loodusjõududele avatud kivisel saarel elab üks majakavaht oma tütrega. Oma torni tipust peab isa horisondil mööduvate purjekate ohutuse nimel öist vahti. Ühegi teise kaaslaseta tütrel kujuneb merega omalaadne kaassüü — meri toob kaldale laevarusud, millest saavad tüdruku mänguasjad. Lainete rütmis eemaldavad need esemed katet sündmustelt ja mälestustelt, mida mõõn ei suuda kustutada…


2.     Menu / Menu / Menüü

Portugal, 2005, värviline, 3´21”

Rež: Joana Toste
Tehnika: Maalimine ja joonistus paberil, arvutianimatsioon

Sünopsis: Kohutav, õudne, sünge portree talumatutest väikestest igapäeva-draamadest määrab tema tuleviku.

3.     Arte Republica / Art Of the Repuclic / Vabariigi kunst

Portugal, 2011, värviline, 12´45”

Rež: Fernando Galrito

Sünopsis: Kunst Portugali esimese vabariigi perioodil.

4.     Várzea

Portugal, 2005, 3´

Rež: José Xavier

Sünopsis: Inspireeritud Armando Servais Tiago poeemist ja muusikast.


5.     Fuligem

Portugal, 2014, värviline, 14´

Rež: David Doutel, Vasco Sá
Tehnika: 2D-animatsioon

Sünopsis: See on kui nõgi, mis on meie pea seintel. Me ei näe seda. See juba kuulub sinna.

6.     Dodu

Portugal, 2010, värviline, 5´

Rež: José Miguel Ribeiro
Tehnika: kips- ja nukuanimatsioon

Sünopsis: Dodu on väga tundlik poiss. Ta elab laste suhtes vaenulikus linnas ja ta on sunnitud veetma pikki tunde õues. Seetõttu hakkab Dodu elama tühjas pappkarbis. Iga kord, kui Dodu kraabib papi pinda, loob ta erakordseid maailmaid, kus elavad ainult sellised olendid, kes aitavad tal oma tunnetega toime tulla ning kasvada.

7.     Fado Homem Crescido / Fado Of A Grown Woman / Fado täiskasvanud naisest

Portugal, 2012, värviline, 7´20”

Rež: Pedro Brito
Tehnika: joonistus paberil, 2D-arvutianimatsioon

Sünopsis: Istudes kõrtsis pärast vana sõbraga lõunatamist, meenuvad ühele mehele väiksed lookesed populaarses Lissaboni naabruses veedetud lapsepõlvest. Sürreaalse António Zambujo mängitud fado ning João Lucase originaalmuusika taustal näivad mitmed stseenid minevikust meest liigutavat, piinates teda segunenud tunnetega leinast ja rõõmust. Lõpuks jätab see läbielamus talle kibeda, täieliku kõlblusetuse tunde – on võimatu kasvada süütust ohverdamata.

 

8.     Mi vida en tus manos / My Life In Your Hands / Mu elu on sinu kätes

Portugal-Hispaania, 2009, värviline, 8´30”

Rež: Nuno Beato
Tehnika: õlimaal klaasil

Sünopsis: Väga tuntud portugali härjavõitleja saabub Hispaaniasse. Matadoor viib ellu pikald oodatud “faena”. Teda saadab tema poeg Pedrito, kes unistab ühel päeval oma isa-vääriliseks saada. Kuid just enne härjavõitlust kohtub Pedrito härjaga, kellega tema isa peab võitlema. See hetk muudab jäädavalt kõigi kolme tegelase saatust.

9.     Kali o Pequeno Vampiro / Kali, the Little Vampire / Väike vampiir Kali

Portugal/Prantsusmaa-Šveits/Kanada, 2012, värviline, 9´20”

Rež: Regina Pessoa
Tehnika: digitaaldisain (Cintiq, Photoshop ja After Effects)

Sünopsis: Kali on vampiir, kes elab varjus. Ta unistab päise päeva ajal elamisest. Kuid lõpuks leiab ta just pimeduses valguse, mida ta otsis.