Ennemuistsed jutud        

Programm "Ennemuistsed jutud" koosneb Eesti animaatorite Eesti ja vennasrahvaste folkloorilugudest, programmi pikkus kokku 63 min, sobilik alates 11+ ealistele

Programmi tutvustus                            

Programm "Ennemuistsed jutud" valmis tellimustööna ERMi avamiseks, mis koosneb Eesti animaatorite Eesti ja vennasrahvaste folkloorilugudest. Projekti teostas ja tootis Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Joonisfilm, filmid valmisid 2016. aastal, neid on kokku 9. Lisaks on selle programmi kavas veel kaks animatsiooni, mis on tehtud varem ja Nukufilmi poolt, olles sisult allegoorilised lood, sobitudes hästi antud programmi konteksti.

"9 ERMi animeeritud lugu", tootjad Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Joonisfilm, 2016

"Taat ja memm. Ersa lugu", autor Ülo Pikkov, pikkus 02:48

Taat ja memm läksid tülli. Taat läks kalale ega tahtnud koju minna. Memme palumise peale saatis jumal Niškepaz ilma, mis taadi võrgud mädanema ajas. Taat läks koju, seal aga halas memm: „Meil pole süüa!“ Taat vastu: “Meil on aidas kala, müüme need ära ja ostame leiba, soola ja mõdu!“

"Silmadeta jahimees. Handi lugu", autorid Priit ja Olga Pärn, pikkus 03:48 

Kütt käis jahil, aga ei püüdnud midagi. Naine hiilis mehele metsa järgi. Mees heitis pikali, võttis silmad peast ja kõneles:“Semlek rem-rem-rem.“ Naine haaras mahe silmad. Järgmisel päeval jooksis laagri lähedal põder. Mees lasi põdra maha. Naine ütles, et mees lasi mööda. Pärast astus mees püstkotta, kus naine sõi salaja liha. Naine arvas, et mehevend tuli ja kattis näo rätikuga, sest naine ei tohi oma nägu mehe sugulastele näidata. Naine kaebas, et mees on laisk, aga tema peitis mehe silmad karpi. Nüüd hakkasid nad riidlema.

"Mees ja naine. Vadja lugu" , autor Mait Laas, pikkus 04:42

Naine käis põllul rukist lõikamas, mees oli kodus haige. Kodus küsis mees, kas töö saab varsti tehtud ning naine vastas, et varsti. Mees läks vaatama ja nägi, et naine magab ja töö alles alguses. Mees lõikas magaval naisel juuksed maha ning määris ta pea tõrvaga kokku. Naine tuli koju ja küsis mehelt läbi akna:“ Kas su naine on kodus?“ Mees vastas, et kodus. Naine hüüdis:“ Mind on kurivaim ära vahetanud ja ma jään igaveseks kurjavaimu naisena hulkuma!“ 

"Kuidas üks piiga kolmele peiule mehel anti. Mari lugu", autor Mattias Mälk, pikkus 02:24

Ammustest aegadest on teada, et naine leiab igast olukorrast väljapääsu. Kui ei saa kosilastele ära öelda, võib tütre pähe mehele anda nii kassi kui koera.

Aga kuidas kassi- koeraga läbi saada?

 "Kuidas Jumal palus teed juhatada. Vepsa lugu", autor Valter Uusberg, 03:31

Jumal käis mööda maad ja nägi naist töötamas. Küsis teed. Naine osutas tööd katkestamata vaid jalaga suunda. Jumal nägi meest töötamas. Küsis teed. Mees ütles:“ Istume, teeme suitsu.“ Siis näitas mees teed. Sestpeale ongi meestel ikka aega suitsu teha, naine aga peab kogu aeg töötama.

"Kolm savipotti. Kolm lugu" , autor Kristjan Holm, pikkus 03:27

Lesknaine valmistas kolm savipotti. Need tahtsid naist aidata: üks tõi pesu, teine tõi röövlite saagi, kolmas aga puhkama istunud jahimehe. Naine hakkas koos jahimehega elama, neil oli palju raha ja asju. Savipottides keetsid nad putru.

"Karude tekkimine. Udmurdi lugu", autor Mattias Mälk , pikkus 02:33

Ennevanasti karusid ei olnud. Karuks muutus üks udmurt. Mees käis öösiti karuks ning ükskord peitis naine tema riided ära ja mees ei saanudki enam tagasi inimeseks muutuda.


"Karu hindab pruut. Mansi lugu", autor Martinus Daane Klemet, pikkus 03:03

Mansi noormees tahtis naituda. Pruudi väärtuse pidi otsustama vanameeste valitud karu. Emade Ema, šamaan viis tüdruku karu juurde. Karu maigutas suud – tüdruk oli halva käitumisega. Poiss valis teise tüdruku, ka tema viidi karu juurde. Neiu ehmus ja muutus kahvatuks – ta pidi noorelt surema. Kolmas tüdruk aga punastas – tema oli hea käitumisega ja pikaealine. Karu lahkus vaikselt.

"Kalapüüdja naine ja karu. Saami lugu", autor Priit Tender, pikkus 00:31

Saami naine püüdis jääaugust kala. Kui naine kalu keetis, astus kotta külmetav karu. Eit sai aru, et see on karuks muutunud saam. Hommikul läks eit karu tulekujälgi pidi ja leidis teise, surnuks külmunud karu. Mehed nülgisid karu naha ja leidsid rahakoti kuldrahaga. Suvel kohtas eit laadal tema kojas karuna käinud meest, kes rääkis, et surnud karu oli tema vend. Kuldraha käskis mees eidel endale jätta.

"Rebasenaine", animatsioon, autor Priit Tender, 2002, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

"Rebasenaine" pôhineb maputsheindiaanlaste samanimelisel muinaslool. Film tervikuna peaks mahtuma zanriliselt määratluselt komöödia alla ning on môeldud eelkôige teismelistele. See on lugu rebasest, kes läheb taevasse oma onule külla, kuid ta heidetakse sealt armutult alla.

"Vennad karusüdamed", animatsioon, autor Riho Unt, 2005, pikkus 18:00, tootja Nukufilm Big Cartoon Festival Russia Filmi kangelasteks on vene kunstniku Ivan Shiskini kultusmaalilt “Hommik männimetsas” pärit kolm karupoega. Kaotanud kunstnikust ema, satuvad vennakesed Henry, Vincent ja August kõigi loojate unelmatelinna Pariisi. Kõik katsed kunstnikena elatist teenida karupoegadel ebaõnnestuvad. Nende impressionistlikud “soperdused” ei leia tunnustust. Maskeerituna tsirkuselõvideks seiklevad karupojad tagasi Venemaale, et üles leida karuema pärandus.Eelmine
Kino maale - Joonisfilmi animapärlid     
Järgmine
Kino maale animakillud noortele